कतारले विश्वकपको सेवा क्षेत्रका लागि नेपाली कामदार लैजाने २ लाख तबल (हेर्नुहोस सुचना)

कतारले विश्वकपको सेवा क्षेत्रका लागि नेपाली कामदार लैजाने, यस्तो छ तलब र छनौट..!

कतारले फिफा विश्वकप २०२२ को प्रमुख कार्यक्रमभन्दा महिनौं अगाडि सेवा क्षेत्रका लागि नेपालीहरूलाई काममा लगाउन खोजिरहेको छ, काठमाडौं पोस्टले शनिबार रिपोर्ट गरेको छ।

रोजगार तथा सामाजिक सुरक्षा मन्त्रालयका उपसचिव थानेश्‍वर भुसालले भने, ‘विश्वकपमा कतारी कम्पनीहरूले नेपाली कामदारलाई सेवा क्षेत्रमा लगाउने चासोका बारेमा हामीलाई दोहास्थित नेपाली दूतावासले जानकारी गराएको छ ।

भुसालले शुक्रबार मन्त्रिस्तरीय निर्णयले अधिकारीहरूलाई भर्तीमा अगाडि बढ्न अनुमति दिएको थपे। उनले नेपाली अधिकारीहरूले पनि रोजगारदाताको खर्चमा नेपाली कामदारका लागि फ्री भिसा फ्री टिकट योजनाको माग गरेको बताए ।

नेपाली अधिकारीले खाडी राज्यमा कति कामदार राख्ने भन्नेबारे थप विवरण भने खुलाएनन् ।

कतारले यस वर्ष नोभेम्बर २१ र १८ डिसेम्बरको बीचमा आयोजना हुने प्रमुख खेलकुद प्रतियोगिताका लागि विश्वभरका कम्तिमा १५ लाख फुटबल प्रशंसकहरूलाई स्वागत गर्ने तयारी गरिरहेको बेला यो समाचार आएको हो।

कार्यक्रमको आयोजना गर्ने पहिलो अरब राष्ट्रको रूपमा, कतार विशेष गरी आप्रवासी कामदारहरूको व्यवहारको लागि विश्वव्यापी चर्चामा आएको छ। खाडी राज्यले सुरुमा श्रम अधिकार उल्लङ्घनबाट कामदारहरूलाई जोगाउने नीतिहरूको अभावमा आलोचनाको सामना गर्नुपरेको थियो।

यद्यपि, यसले विवादास्पद काफाला, वा प्रायोजन, नीतिको विघटन सहित ऐतिहासिक सुधारहरू प्रस्तुत गरेर तुरुन्तै प्रतिक्रिया दियो। यस प्रणाली अन्तर्गत, जागिर परिवर्तन गर्न चाहने कर्मचारीहरूलाई अब उनीहरूको रोजगारदाताबाट “नो अब्जेक्सन लेटर” आवश्यक पर्दैन।

कतारका अधिकारीहरूले देशको श्रम कानून उल्लङ्घन गर्ने दोषी कम्पनीहरू विरुद्ध कारबाही गर्ने प्रयासमा कार्यस्थलहरूको निरीक्षण बढाएका छन्। खाडी राज्य पनि उल्लङ्घनमा बढी पारदर्शी भएको छ, आम जनतालाई तथ्याङ्कहरू जारी गर्दै।

यसैबीच भुसालले नेपाली कामदारको सुरक्षाका लागि सरकारले कतारसँग वार्ता गरेको बताए ।

‘विदेशमा रहेका नेपाली कामदारको सुरक्षाको विषयमा हामीले बारम्बार उठाउँदै आएका छौं। कतारलगायत अन्य श्रम गन्तव्यमा सरोकारवालासँग वार्ता भएको छ,’ नेपाली अधिकारीले भने ।