अदालतले रोकेर के भो र संविधानले फुल पावर छ्दैंछ त कसैको लागि रोक्नु रोकिदैन : बालेन शाह (सहमत हुनेले सियर गरैं)

काठमाडौं – महानगरका मेयर बालेन्द्र शाहले कानुनको पालना नगर्नेलाई जसरी पनि कारबाही गर्ने बताएका छन् । आइतबार एक विज्ञप्ति सार्वजनिक गर्दै उनले का नुनको पालना नगरिकन अनाधिकृत संरचनाहरु बनाउने हरु लाई कानुन मिचाहाको संज्ञा दिंदै उनीहरुलाई आ फ्नो अधिकार प्रयोग गरेर कुनै हालतमा पनि नछाड्ने बताएका हुन्

विज्ञप्ती अनधिकृत निर्माण तथा प्रयोजन परि वर्तनको रोकथाम तथा नियन्त्रण सम्बन्धमा कुनै पनि सार्वजनि क वा सरकारी जग्गा अतिक्रमण गरी भएको अनधि कृत निर्माण कार्यको कानूनी आधार स्वतः शून्य हुन्छ । आफ्नै स्वामित्वको वा भोगाधिकार प्राप्त गरेको जग्गा मा संरचना

निर्माण गर्ने व्यक्ति वा संस्थाले पनि महानगरको स्वी कृती विना निर्माण कार्य गर्न पाउदैनन् । साथै, निर्माण सम्पन्नताको प्रमाणपत्र लिने क्रममा अब उप्रान्त थप संरचना निर्माण नगर्ने र त्यसो गरेको खण्डमा महानगर ले आदेश दिएका बखत भत्काउनेछु भनी महानगरसंग सम्बन्धित व्यक्ति वा संस्थाले कवुलियत गरेका हुन्छन् ।

महानगरले आफ्नो नियामक दायित्व पूरा गर्ने क्रममा यस तथ्यलाई पनि विशेष ध्यान दिएको छ । कुनै पनि अनधिकृत निर्माण कार्य वा आफैले गरेको कवुलियत उल्लंघन गरेको कार्यको तत्काल रोकथाम तथा नियन्त्र ण गर्नु महानगरको पहिलो दायित्व हो । कानूनको अनु पालना गर्न पैतीस दिनको सूचना दिँदा पनि

अटेर गरेपछि गैरकानूनी कार्यको रोकथाम तथा नियन्त्र ण गर्न महानगरीय प्रहल बलको परिचालन गर्नु पर्ने परि स्थिति आएको सर्वविदितै हो । स्मरण रहोस्, भूइ तला वा बेसमेन्टमा पार्किङ्ग गर्ने गरी भवनको नक्सा स्वीकृ ती लिएका व्यक्ति वा संस्थाले सो वापत

महानगरबाट तला थप लगायतका विभिन्न सुविधा पनि लिइरहेका छन् । तर कतिपय व्यक्ति वा संस्थाले आफू ले महानगरबाट पाउने सवै सुविधा लिने तर कवुलियत नामाका शर्तहरु भने उल्लंघन गर्ने गरेको अवस्था व्याप क छ । नेपालको संविधान र कानूनले काठमाडौं

महानगरपालिकालाई कानून बनाउने व्यवस्थापिकीय अधिकार, कानून कार्यान्वयन गर्ने कार्यकारिणी अधि कार तथा विवाद निरुपण गर्ने न्यायिक अधिकार सुम्पि एको छ । वर्तमान अवस्थामा अनधिकृत संरचना हटा उनको लागि महानगरले आफूमा अन्तरनिहित कार्यका रिणी

अधिकार प्रयोग गरेको हो । अनधिकृत निर्माण तथा सार्वजनिक सम्पत्तिको अतिक्रमण रोकथाम र नियन्त्र ण गर्ने प्रयोजनको लागि महानगर प्रहरी बलको परिचा लन गर्न सक्ने अधिकार स्थानीय सरकार सञ्चालन ऐन, २०७४ को दफा ११(२) ले दिएको छ । कतिपयले अनधिकृत संरचना हटाउनु पूर्व

न्यायिक निरुपणको पनि अपेक्षा गर्नु भएको रहेछ । गैर कानूनी कार्यको निरन्तरता कायम रहेको अवस्थामा पहिला त्यस्तो कार्यको रोकथाम तथा नियन्त्रण गर्नु पर्ने हुन्छ, त्यसपछि मात्र दोषीलाई कारवाही गर्न न्याय निरु पण गरिन्छ । कानूनको अनुपालना गराउने क्रममा

भएको कार्यकारिणी वा प्रशासकीय अधिकार प्रयोगको औचित्य यसै सन्दर्भमा बुझ्नु उचित हुन्छ । आफूसंग कार्यकारिणी अधिकार हुँदा पनि त्यसको प्रयोग नगरी अकर्मण्यताको अवस्थामा बस्नु उचित हुदैन भन्ने हाम्रो दृढ मान्यता छ । कार्यकारिणीको अकर्मण्यताबाट सृजि त दण्डहीनताको अवस्थाले गर्दा आज

भयावह समस्याका उपक्रमहरु विकसित भएका हुन् । तसर्थ, न्यायिक निरुपण पछि मात्र अनधिकृत संरचना हटाउनु पर्दथ्यो भन्ने कतिपय भाष्यकारलाई काठमाडौं महानगरबाट कार्यकारिणी अधिकारको प्रयोग कुन चर णमा हुन्छ र न्यायिक अधिकारको प्रयोग कुन चरणमा हुन्छ बुझिदिनु हुन हार्दिक अनुरोध

गर्दछौं । सार्वजनिक वा सरकारी जग्गा अतिक्रमण गरी भएको अनधिकृत निर्माण कार्य तथा नक्सा स्वीकृती गर्दा भूइ तला वा बेसमेन्टलाई पार्किङ्गको प्रयोजन देखाएकोमा पछि अन्य व्यापारिक प्रयोजनमा लगाएको कार्य स्वतः गैरकानूनी छ । अब मिचाहा बर्गलाई कानून मिची रहन र अझ मोटाई रहन दिने छैनौं

। आवश्यकता र औचित्यको आधारमा उचित समयमा नै कार्यकारिणी शक्तिको प्रयोग भएमा विधिको शासन स्थापित हुन्छ भन्नेमा हामी विश्वस्त छौं । सकेसम्म मि चाहा प्रवृतीको रोकथाम गर्ने, रोकथाम नभए नियन्त्रण गर्ने र अन्ततः न्यायिक निरुपण गरी मिचाहालाई

दण्डित पनि गर्ने विकल्प हामीसंग खुला छन् । अनधि कृत निर्माण, अतिक्रमण तथा भवनको प्रयोजन परि वर्तन सम्बन्धी गैरकानूनी कार्यको थप निरन्तरता रोक्न अहिले हामी मूलतः रोकथाम तथा नियन्त्रण सम्बन्धी कारवाहीको चरणमा छौं ।