फरार बच्चाको आमा सुत्केरी आवस्था मा यसरी भेटियो भिडियो

फरार बच्चाको आमा सुत्केरी आवस्था मा यसरी भेटिएको छ । खेम देवान एक कुसल पत्रकार हुन ।उन्ले सधैं नयाँ नयाँ भिडियो लिएर आउने गर्दछन ।

आज पनि नयाँ भिडियो लिएर आएको छ । आउ नुश हेरौ यो भिडियो जुन भिडियो मा सम्पूर्ण कुरा उलेख गरिएको छ ।

यो पनि,,राष्ट्रपतिले गरिनन् नागरिकता विधेयक प्रमाणीकरण, अब के हुन्छ ? राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले संविधान बमोजिम गर्नुपर्ने विधेयक प्रमाणीकरण नगरेर संविधान लाई नै चुनौती दिए की छन् । संघीय संसदको दुवै सदनले बहुमतले पारित गरेर प्रमाणीकर णका लागि सभामुखले पठाएको नागरिकता विधेयक राष्ट्रपतिले प्रमाणी करण नगरेकी हुन् ।

सभामुख अग्निप्रसाद सापकोटाले प्रमाणित गरी राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीसमक्ष पठाएको मंगल बार १५ दिन पुगेपनि उनले प्रमाणीकरण नगरेकी हुन् । गत २० भदौमा नागरिकता विधेयक शीतल निवास पठाइएको थियो ।सो अघि राष्ट्रपति भण्डा रीले केही विषयमा सच्याउ नुपर्ने सन्देशसहित विधे यक प्रतिनिधिसभामा फिर्ता पठाएकी थिइन् ।

तर, प्रतिनिधिसभा र राष्ट्रिय सभाले भने एक अक्षर पनि संशोधन नगरी विधेयक हुबहु पारित गरी फेरि पठाएपछि राष्ट्रपति असन्तुष्ट थिइन् । मंगलबार रा  तिसम्म दोस्रो पटक राष्ट्रपति कार्यालयमा प्रमाणी करणका लागि पुगेको नागरिकता विधेयक पारित नभएपछि अब के हुन्छ भन्ने अन्योल जारी छ ।

संविधानको धारा ११३ मा विधेयक प्रमाणीकरण सम्बन्धी व्यवस्था गरिएको छ । धारा ११३ को उप धारा २ मा प्रमाणीकरणका लागि राष्ट्रपतिसमक्ष पेस भएको विधेयक १५ दिनभित्र प्रमाणीकरण गरी त्यसको सूचना यथाशक्य चाँडो दुवै सदनलाई दिनुपर्ने व्यवस्था गरिएको छ ।

सोही धाराको उपधारा ३ मा प्रमाणीकरणका लागि पेश भएको विधेयकमा पुनर्विचार आवश् यक छ भन्ने लागेमा १५ दिनभित्र राष्ट्रपतिले उत्पत्ति भएको सदनमा फिर्ता पठाउन सक्ने भनिएको छ ।

संविधानको धारा ११३ को उपधारा ४ मा राष्ट्र पतिले कुनै विधेयक सन्देशसहित फिर्ता गरेमा त्यस्तो विधेयकमाथि दुवै सदनले पुनर्वि चार गरी त्यस्तो विधेयक प्रस्तुत रूपमा वा संशोधनसहित पारित गरी पुनः पेश गरेमा त्यसरी पेश भएको १५ दिनभित्र राष्ट्रपतिले प्रमाणीकरण गर्नेछ भनी संवै धानिक व्यवस्था राखिएको छ ।

यसको अर्थ एकपटक पुनर्विचारका लागि भन्दै राष्ट्रपतिले फिर्ता पठाएको विधेयक संसद्बाट हुबहु तथा संशोधनसहित पास भई पुनः प्रमा णीकरणका लागि पठाएपछि राष्ट्रपतिबाट प्रमाणीकरण गर्ने बाध्यकारी व्यवस्था जस्तै गरिएको छ ।

यसको अर्थ दोस्रो पटक आएको सोही विधेयक १५ दिनसम्म अड्काएर राखे पनि पुनः अस्वी कृत गर्ने अधिकार राष्ट्रपतिलाई देखिँदैन । तर राष्ट्रपतिबाट संविधानलाई खुला चुनाैती भएको छ ।

राष्ट्रपतिले उक्त विधेयक प्रमाणीकरण नगरी त्यसै राखे पनि उनलाई महाभियोग लगाएर हटाउन स क्ने अवस्था छैन ।

किनभने यतिबेला प्रतिनिधिसभा खाली छ । प्रतिनिधि सभाको कार्यकाल सकिएको कारण सांसद पद नै नभएपछि राष्ट्रपतिमाथि महाभि योग लाग्ने सम्भावना छैन