पुटिनले किन मोदीलाई देशभक्त भने ? कारण सहित..

रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले बिहीबार मस्कोमा प्रधानमन्त्री मोदीको स्वतन्त्र विदेश नीतिको प्रशंसा गर्दै उनलाई देशभक्तको रूपमा वर्णन गरेका छन्। पुटिनले भने, ‘हामीले दशकौँ लामो बलियो सम्बन्धमा आधारित भारतसँग विशेष सम्बन्ध राख्छौँ।

भारतसँग हाम्रो कुनै समस्या छैन । हामीले सधैं एकअ र्कालाई साथ दिएका छौं। हाम्रो सम्बन्ध अहिले पनि यस्तै छ र भविष्यमा पनि यस्तै रहनेछ ।’

१९४७ मा स्वतन्त्रता पछि भारतको प्रगतिको प्रशंसा गर्दै पुटिनले भने, ‘भारतले ब्रिटिश उपनिवेशबाट आधुनिक देशमा आफ्नो विकासमा ठूलो प्रगति देखाएको छ।

करिब १.५ अर्ब जनसंख्या भएको देशले विकासको स्पष्ट नतिजाका कारण भारतलाई सबैले सम्मान र माया गर्छ।प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको नेतृत्वमा पछिल्ला केही वर्ष हरूमा धेरै कामहरू भएका छन्। निश्चय नै उनी देशभक्त नेता हुन् ।

उनको ‘मेक इन इन्डिया’ को विचार आर्थिक र नैतिक दुवै दृष्टिकोणबाट महत्त्वपूर्ण छ। भारतले विकासको बाटोमा धेरै प्रगति गरेको छ । भविष्य भारतको हो र यो विश्वको सबैभन्दा ठूलो लोकतान्त्रिक देश भएकोमा गर्व गर्न सक्छ।

’मोदी सरकारको विदेश नीतिको प्रशंसा गर्दै पुटिनले भने, ‘प्रधानमन्त्री मोदी विश्वका थोरै व्यक्तिमध्ये एक हुन् जसले सीमित भए पनि आफ्नो देशको हितमा स्वतन्त्र र निष्पक्ष विदेश नीति बनाउन र पालना गर्न सक्छन् ।

उनीहरू भारतीय जनताका लागि सही र आवश्यक दिशा मा अघि बढिरहेका छन्। र म विश्वस्त छु कि भारत,,को उज्ज्वल भविष्य छ र विश्वव्यापी मुद्दाहरूमा यसको संल ग्नता बढ्दै जानेछ।’
बीबीसी हिन्दी