यिनै हुन् मरेको मान्छेलाई जिउँदो पार्ने औसधि बनाउने युवा, उनी भन्छन् सफल परिक्षण गरियाे (भिडियो सहित)

सामाजिक सञ्जालमा अहिले एउटा अपत्यारि लो भिडियो भाइरल छ। फेसबुक, टिकटक, युट्युवमा भाइरल भिडियोमा एक व्यक्ति आ फू मरेको मान्छे ब्यूँताउन शव खोज्दै हिँडेको दाबी गर्छन्।

वीर अस्पताल अगाडि बसेर आफूलाई मणिरत्न सापकोटा बताउने युवकले केही युट्युव च्यान ललाई दिएको अन्तरवार्ताले अहिले चि कित्सा क्षेत्रलाई नै आश्चर्यमा पारेको छ। अझ साप कोटाले भिडि योमा आफू मेडिकल क्षेत्रकै मान्छे भएको दाबी गरिरहेका छन्।

उनले आफ्नो एउटा टिम रहेको र टिमले अनुसन्धान गरेर कम उमेरमै मृत्युवरण गर्नुपरेकालाई बचाउन सक्ने इन्जेक्सन तयार गरेको बता एका छन् ।हृदयघात,विष सेवन, सर्पको टोकाइ, डुबेर वा निसासिएर मृत्यु भएका कम उमेरका मानिसलाई बचाउन सकिने उनको दाबी छ । ५०-६० वर्षभन्दा कम तर शरीरका सबै अंग सकुशल हुँदाहुँदै मृत्यु भएकालाई बचाउन सकिन्छ। हामी परीक्षणकै क्रममा छौं। सबैलाई राखेर खुला ठाउँमा हामी प्रयोग गर्न चाहन्छौं। सापकोटाले भिडियो मा भनेका छन्।

दुर्घटनामा परेका, जलेका वा ५०-६० वर्ष नाघेकालाई भने उनले बना एको इन्जेक्सनले काम नगर्ने उनको दाबी छ। उनले आफूले बनाए को केमिकल मुसा र बट्टाइ चरामा सफल परीक्षण गरिसकेको र अ ब मानिसमा परीक्षण गर्न खोजेको बताएका छन्।मरेको बट्टाइ चरा बाँचेर अहिले उडिरहेको छ, मुसामा पनि सफल परीक्षण गरिसकेका छौँ।’ उनले भनेका छन्, हामी वीर, टिचिङजस्ता अस्पतालमा प्रयोग गर्न मिल्ने शवको खोजीमा छौं तर अहिलेसम्म पाइएको छैन। तपाईं हरुले कतै पाउनुभयो भने बोलाउनुहोस् हामी तुरुन्तै आउँछौं।’

उनले आफूले चार वर्ष लगाएर यो अनुसन्धान गरेर केमिकल पत्ता ल गाएको समेत दाबी गरेका छन्। यतिसम्म की उनले आफूले डाक्टर हरुलाइ समेत यसको बारेमा जानकारी दिएको दावी गरेका छन्।

मरेको मानिसलाई जिवित गराउने इन्जेक्सन बनाएको बताउने साप कोटाले आफूले चार वर्ष लगाएर यसको अनुसन्धान गरेको बताएका छन्। नेपालमा चिकित्सा क्षेत्रमा अनुसन्धान गर्ने र गर्नका लागि अनु मति दिने निकाय पनि यस विषयमा बेखबर पाइयो।

नेपाल स्वास्थ्य अनुसन्धान परिषदबाट कुनै पनि अध्ययन अनुसन्धान का लागि अनुमति लिनुपर्छ। तर परिषद्का सदस्यसचिव डा प्रदीप ज्ञवाली आफूहरुसँग यस्तो विषय अनुसन्धानका लागि कसैले पनि अनुमति नलिएकाले हल्लाको पछि नलाग्न आग्रह गर्छन्।‘अहिले जुन विषय बाहिर आएको छ यसबारे अनुसन्धान गर्न हामीसँग यो चार वर्षको बीचमा कसैले पनि अनुमति लिएका छैनन्’ डा ज्ञवालीले भने।

भाइरल भिडियोमा सापकोटाले परीक्षणका लागि शव भेटिए खबर गर्न पटक पटक आग्रह गरेका छन्। भिडियोमा तीन वटा नम्बरहरु पनि उपलब्ध गराइएको छ। ‘तपाईंहरुले खबर गर्नुभयो भने हामी राति १२ बजे पनि गाडि लिएर आउँछौं।’

भिडियोमा सापकोटाले भनेका छन्, ‘यो सम्पूर्ण मानव जगतकै लागि एउटा महत्वपूर्ण बरदान हुनेछ।’ उनले गरेका दाबीका आधारहरू बु झ्न हामीले सम्पर्क गर्ने प्रयास गर्‍यौं । तर हामीले भिडियोमा उपलब्ध गराइएका नम्बरहरुमा पटक पटक सम्पर्क गर्दा पनि दुई वटा नम्बर मा मोबाइलको स्विच अफ गरिएको थियो भने एउटामा सम्पर्क हुन सकेन।